Oblak Cirrostratus


Dnes si ukážeme oblačnost Cirrostratus. Jedná se o oblačnost vysokého patra a je tvořena z mikroskopických ledových krystalků. Tato oblačnost většinou pokrývá celou oblohu a tvoří bílý tenký průsvitný povlak na nebi.

Výskyt Cirrostratu často souvisí s přibližující se teplotu frontou. V takovém případě vrstva Cirrostratu postupně houstne a začíná přibývat oblačnost středního a nízkého patra společně se srážkami.

Na této oblačnosti se dají velmi dobře pozorovat halové jevy, protože narozdíl od oblaků Cirrus a Cirrocumulus tvoří téměř vždy nepřerušovanou vrstvu, takže i halové jevy jsou nepřerušované. Halové jevy jsou optické úkazy, které vznikají na drobných ledových krystalcích, ze kterých je tvořena právě vysoká oblačnost.

Cirrostratus můžeme rozdělit na dva typy podle toho, jak vypadají. První je Cirrostratus fibratus, na kterém můžeme pozorovat vláknité útvary a celkově má zřetelnější strukturu. Na Cirrostratu fibratu se ne vždy vyskytují halové jevy, nejčastěji zde můžeme zahlédnout parhelium, když právě slunce vychází/zapadá. Druhý tvar se nazývá Cirrostratus nebulosus. Ten je téměř bez struktury a tvoří uhlazený povlak rozprostřený po obloze. Mezi nejčastější halové jevy, které můžeme zahlédnout na Cirrostratu, patří malé halo, horní dotykový oblouk malého hala a parhelium.


David Uhlíř | Czech Thunderstorm Research Association

Author: admin

Jsem admin těchto stránek a rád bych Vás zde jménem asociace přivítal.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.