Silná lokální bouřka mezi Plzní a Rakovníkem a její následky u obce Černíkovice – 9.8.2018

Dne 9. srpna jsme se s kolegou Matějem Hrabánkem vydali do západních Čech čekat na večerní bouřky na studené frontě. Počítali jsme však i s možností lokálních předfrontálních bouřek. Pohybovali jsme se zrovna v Plzni a čekali na další přesun, když jsme si všimli rychle rostoucího cumulu congestu nad severním obzorem. Po kontrole aktuálních radarových snímků a tím pádem zjištění, že se nad námi rozvíjí konvektivní buňka jsme se od obchodního centra rozběhli k autu a vydali se za ní. První fotky rozvoje jsme pořídili již po cestě z auta.

 

První zastávka byla za Třemošnou, odkud jsme se snažili co nejrychleji přesunout na Kralovice. Cestou jsme stále sílící a obnovující se bouřku dokumentovali.

 

Po příjezdu do blízkosti buňky srážkové pruhy krásně zbarvovaly paprsky Slunce, již nízko ležícího nad obzorem. Stále však neztrácela na síle, ba naopak každou chvíli vyprodukovala nějaký ten microburst či downburst.

 

Bouřka se pomalu vzdalovala a začala pozvolna slábnout. My jsme se dle našeho zvyku vydali do oblastí s nejvyšší naměřenou radarovou odrazivostí, abychom zjistili rozsahy škod. Přitom jsme sledovali a fotili již odcházející a od západu Slunce nasvícenou kovadlinu. Již po cestě do nejvíce zasažené oblasti v okolí Kožlan jsme potkávali spadené větve a projíždějící hasičské vozy. Dle místních se v oblasti vyskytovaly 2-3 centimetrové kroupy se silným větrem. V Kožlanech voda z polí zaplavovala i sklepy a po cestě do Dřevce jsme zaznamenali velkou lagunu, připomínající menší jezero.

Poté jsme se vydali do oblasti Černíkovic a Všehrd, kde jsme zaznamenali oblast škod na stromoví a na lesním porostu. Některé stromy byly přesekány jako sirky, což je typické pro silné microbursty. Stromy byly navíc položeny přímočaře a směrem od postupu buňky, tudíž možnost tornáda nebo působení silné húlavy jsme mohli vyloučit. Navíc jsme po cestě žádný trychtýř nezaznamenali. Po průzkumu a dokumentaci škod jsme se vydali do jižních Čech, kde jsme čekali na multicelární bouřku na zvlněné studené frontě, která se bohužel po přechodu Šumavy rozpadla  Máme z ní však zachycené vzdálené blesky. Okolo 3. hodiny ranní slabá bouřková aktivita ožila ještě nad Prahou. Více fotek uvedeme později v galerii.

Oblast škod na lesním porostu a stromoví v kombinaci s radarovým snímkem z 17.30 UTC (19:30 SELČ); Zdroj: CHMI, Radar.bourky.cz
Vertikální řez konvektivní buňkou ve chvíli výskytu nad oblastí ukazuje zvýšenou radarovou odrazivost ve spodní části základny a nahromaděné kroupové kapsy ve vyšší oblasti bouřkového oblaku; Zdroj snímku: CHMI

 

Fotodokumentace škod z této oblasti

Author: Robin Duspara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.