Vyjádření CTRA z.s. k výskytu dvou výrazných tromb u Mirotic a Rakovníka

10.7.2018 a 11.7.2018 se v České republice vyskytly hned 2 výrazné tromby. Další hlášení o výskytu tromb byly zaznamenány dne 11.7. na Slovensku, konkrétně pak v oblasti Záhoří a u Prešova, jak uvedli naši slovenští kolegové na svém facebooku.

Po přechodu frontálního systému přes Českou republiku dne 10.7. byly pro tvorbu tromb v celku dobré podmínky. Konvektivní energie (CAPE), která dosahovala spíše nižších hodnot okolo 200 J/kg- CAPE ML, a 500 J/kg- CAPE MU podpořila vývoj hlavně přeháněk a také ojedinělých bouřek. 10.7. a 11.7. byly taktéž velmi dobré podmínky pro tvorbu struktur na bouřkách. To dokazují také četné fotografie, které nám zaslali naši pozorovatelé a fanoušci, kdy se 10.7. v Čechách vytvořil liniový konvektivní systém, na němž se vyskytl nádherný shelf cloud. Střih větru, jak můžete vidět ze sondáže, dosahoval dne 10.7. hodnot okolo 16 m/s a helicita byla taktéž na území Čech velmi dobrá. Modely predikovaly dokonce hodnoty okolo 220/400 m2/s2.

To vše vedlo ke vzniku strukturovaných fotogenických konvektivních buněk a také mimo jiné ke vzniku 2 tromb.

(zdroj: sondaze.bourky.cz)

(foto: Marek Čermák, detail tromby u Chrášťan)


 

Tromba u Mirotic (okr. Písek, 10.7.2018)

Dne 10.7. se vyskytl na bouřce funnel cloud. Nálevkovitý oblak byl pozorován okolo 15:10 CEST. Doba trvání je pro méně informací nejistá. Ze svědecké výpovědi však víme, že tento jev netrval déle než 5 minut. Konvektivní buňka, která byla součástí rozsáhlejšího systému buněk, vznikla téměř přímo nad Miroticemi. Z radarových dat jsou patrné bílé cíle, což značí výskyt krup.

Radarový snímek ČHMÚ z 13:00 UTC; (c) ČHMÚ, radarová data, (křížkem označen přibližný výskyt tromby)

(Funnel cloud na bouřce u Mirotic, foto: S. Turňová Bílková)

 

Dle svědecké výpovědi byl funnel cloud pozorován jihozápadně od obce Mirotice.


Tromba u Chrášťan (okr. Rakovník, 11.7.2018)

Dne 11.7. se vyskytla další a mnohem fotogeničtější tromba u Chrášťan v okrese Rakovník. Ta již byla pozorována a popisována více lidmi. Zpočátku jsme nevylučovali možnost výskytu tornáda, avšak s přibývajícími informacemi jsme tuto možnost vyvrátili. Okamžitě po výskytu nám byly zasílány fotografie nejen do naší facebookové skupiny, ale i na náše facebookové stránky, za což bychom chtěli všem poděkovat. Zpracovali jsme téměř 30 hlášení tromby od svědků, čímž se nám trombu podařilo velmi dobře, s přesností na desítky metrů, lokalizovat. Po zaměření tromby se nám také podařilo zjistit přibližnou výšku od povrchu země po špičku chobotu této tromby. Špička chobotu od povrchu země byla pravděpodobně nejblíže v 18:55 a to dle našich odhadů 200-250 metrů nad zemským povrchem. Tromba, tedy cold air funnel cloud, začala vznikat v 18:51, postupně se vyvíjela až dosáhla maxima svého rozvoje, to bylo někdy v 18:55- 18:56. Poté následoval rychlý rozpad.

(Tromba focená ze Zálužic, foto: T. Razimová; tromba focená u Přílep, foto: D. Vaňha)

(Tromba focená z Chrášťan; foto: Monika Maierová; Michaela Trnobranská)

(Mezi Přílepy a Kněževsí, foto: Eva Vašinová, ze silnice první třídy č. 6 fotil Karel Koláček)


 

Radarová situace

Z radarových dat lze vyčíst, že oblast zasáhly přeháňky s vyšší radarovou odrazivostí. Průměrná radarová odrazivost buňky, která zasáhla oblast Rakovnicka a pod jejíž základnou se vyskytla tromba, v 19:00 byla 48,5 dBZ, což odpovídá intenzitě srážek vyšší než 80 mm/ hodina v dané chvíli. Buňka, jak je patrné z radarových výstupů, postupně slábla.

(c) Kachelmannwetter, Kachelmann GmbH


Lokalizace tromby

Po výskytu tromby jsme ihned začali pracovat s lokalizací, která však trvala v celku déle, než jsme očekávali. Nakonec se nám 12.7.2018 podařilo trombu poměrně přesně lokalizovat. Jak je vidět na přiložené mapce, tromba se vyskytla nedaleko obce Chrášťany a to východně od obce Chrášťany nad údolím Chrášťanského potoka. Byla vzdálená asi 1,2 km od návsi obce, kde fotila naše pozorovatelka Monika Maierová, která nám ihned zaslala jak video, tak i fotografii jevu do naší skupiny, za což jí mnohokrát děkujeme.

mapový podklad: seznam.cz, mapy.cz, (Výskyt tromby; červený trojúhelník vyznačuje největší pravděpodobnost výskytu tromby v 18:55 CEST, oranžový trojúhelník označuje pravděpodobný výskyt, avšak pravděpodobnost je nižší, oranžová křivka pak pravděpodobný výskyt od 18:53 do 18:57 CEST)

 


 

Sondážní měření

Ze sondáže z Prahy-Libuše můžeme vidět, že hodnoty konvektivní energie byly v 12 UTC podobné jako hodnoty z 10.7  a to CAPE ML 177 J/kg a CAPE MU 444 J/kg, což přispělo v advekčním prostředí po přechodu frontálního systému k rozvoji přeháněk i bouřek. Ačkoli modely nepredikovaly takové hodnoty helicity, jak tomu bylo 10.7., střih větru dodal potřebnou dynamiku.

(zdroj: sondaze.bourky.cz)


Naše experimentální předpověď

2 dny před výskytem tromby jsme také vydali experimentální předpověď. Pro západní Čechy jsme vydali stupeň „střední“ a to právě kvůli velmi dobré kombinaci dynamické podpory a CAPE. Při takových situacích očekáváme fotogenické přeháňky a také bouřky. Mimo jiné je střih větru jedním z velmi důležitých faktorů pro vznik tornáda a supercely. U nás se však vyskytují tromby, tedy cold air funnel clouds, které vznikají v advekčním prostředí, kdy se studený vzduch střetne s teplým. Tento střet zapříčiní vznik rotace, jako v tomto případě.

Naše experimentální předpověď, (c) CTRA z.s.


Naše databáze tromb a tromba u Chrášťan

Aktuálně naše databáze, jak se můžete přesvědčit na našich facebookových stránkách, čítá výskyt devíti tromb v roce 2018 (Habry, Nýrsko, Litomyšl, Moravský Krumlov, Chyše, Drahlín, Roudno, Mirotice, Chrášťany), z toho 3 tromby jsme klasifikovali jako výrazné (Drahlín, Mirotice a Chrášťany)

(c) Miloslav Staněk, CTRA z.s.


Odkazy

Fotografie

  1. Anička Marešů
  2. Jakub Sýkora
  3. Jana Parmová
  4. Petr Diviš

Videa

  1. Monika Maierová
  2. Miroslava Skoupá

    Poděkování

Děkujeme všem lidem za poskytnuté informace, hlavně pak naší pozorovatelce Monice Maierové a také Michaele Trnobranské za nádherné záběry a Monice Maierové i za poskytnutí důležitých informací. Dále pak děkujeme mnohokrát za poskytnutí fotografií Markovi Čermákovi, Silvii Turňové Bílkové, Evě Vašinové, Karlovi Koláčkovi, Terce Razimové a Davidu Vaňhovi a dalším lidem, kteří také poskytli cenné informace. Moc si vaší spolupráce vážíme, děkujeme.

 

 

 

 

Author: admin

Jsem admin těchto stránek a rád bych Vás zde jménem asociace přivítal.

1 thought on “Vyjádření CTRA z.s. k výskytu dvou výrazných tromb u Mirotic a Rakovníka

  1. Máte tam malou chybu pod jednou fotkou. Není to mezi Přílepy a Kníževsí. Obec se jmenuje Kněževes.
    Jinak parádní info a zpracování.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.