Dvě slunce aneb parhelium

„Mámo! Vidím dvě slunce! Asi přestanu pít…“
„Táto! Já je vidím taky! To není normální, volej honem do novin!“

Tak nějak si představuji situaci, která předchází vydání šokujícího článku v některém zdejším, ale možná i zahraničním periodiku. Většinou se v nich píše o naprosto výjimečném úkazu, velké vzácnosti, která se podařila vyfotografovat jen s obrovským štěstím, nebo o optickém klamu.

Ale to všechno je špatně.
Abychom si mohli vysvětlit co je to parhelium, musíme si nejprve vysvětlit, co jsou to halové jevy. Je to souhrnný název pro optické jevy nebo úkazy v atmosféře, které vznikají odrazem nebo lomem slunečních či měsíčních paprsků o ledové krystalky, které jsou rozptýlené ve vzduchu. A kdeže se berou ledové krystalky v létě? Inu to je jednoduché. Zatímco tady dole na zemi máme teplo, o pár kilometrů výš znatelně přituhuje. Vzpomeňte si třeba na cestu dopravním letadlem a na údaje o letu, které ukazují palubní monitory. V letové hladině deseti kilometrů bývá okolní teplota vzduchu okolo čtyřiceti stupňů pod nulou.

Nacházejí-li se tedy v ovzduší tyto ledové krystalky a mají-li navíc tvar šestihranné destičky nebo šestibokého sloupku, potom může docházet k úkazům v podobě světelných oblouků, pruhů, kol nebo skvrn. Nejčastěji se objevují na oblacích typu Cirrus a Cirrostratus.

Parhelium, tedy vedlejší slunce, je skvrna, která se objevuje ve stejné horizontální výšce buď po jedné či po obou stranách slunce. Vzniká tehdy, pokud krystalky v ovzduší mají tvar destiček a jejich základny jsou orientovány v horizontální rovině. Levé, pravé nebo obě parhelia poté způsobí lom slunečního paprsku, který pronikne bočními stěnami takto uspořádaných krystalků. Tento jev se konkrétně označuje jako 22° parhelium a bývá to jeden z nejčastějších halových jevů.

Další možnosti výskytu parhelií jsou i v jiných stupňových polohách kolem slunce. Parhelium se také ve vhodných podmínkách může vytvořit i kolem měsíce, jasných planet nebo umělého osvětlení.

Nyní už víte, že parhelium není nadpřirozená záležitost ani optický klam. Pokud budete mít štěstí, máte šanci ho vidět na vlastní oči i vy. Pěkné pozorování!

Author: admin

Jsem admin těchto stránek a rád bych Vás zde jménem asociace přivítal.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.