Tornádická bouřková situace dne 23.9.2018

Dne 23.9.2018 se tlaková níže ,,Fabienne“ přesouvala nad střední Evropu. Na ní se vázal frontální systém, který v odpoledních hodinách začal ovlivňovat počasí nad naším územím. Nejprve procházela teplá fronta, která do Čech na chvíli přinesla teplejší slunečné počasí. To však bylo již záhy ukončeno přechodem studené fronty.

Předpovědní modely slibovaly mimo zvýšené instability i dobré dynamické parametry. Mimo střihu větru a helicity byl zvýšený i „tornádový index“.  Předpokládán byl na základě těchto parametrů rozsáhlejší systém konvektivních srážek s možnou bouřkou a výraznými poryvy větru. Po vydání experimentální předpovědi s vysokým stupněm nebezpečím zejména na větrné jevy jsme kontaktovali naše členy a seznámili je s možnou situací vytvořit plán rozmístění pozorovatelů s cílem podchytit co největší část území. Členové vytvořili tzv. nárazníkové oblasti, kde očekávali příchod předpokládaného systému.

Jak slibovala předpověď, tak se i stalo. V odpoledních hodinách vznikla nad územím Německa rozsáhlá linie, doprovázená bouřkami, na několika místech s přítomností radarového odrazu do tvaru luku, tzv. bow echa. Při přechodu studené fronty Německem již bylo hlášeno několik škod, odpovídající výskytu možného tornáda a to zejména u města Stollberg na německé straně Krušných hor, cca 30 km od českých hranic. Squall line dosáhla naší severozápadní hranice po půl sedmé středoevropského letního času se dvěmi ohnisky bouřek mezi Karlovými Vary a Chomutovem a třetím u Tachova. Později se bouřky po linii začaly rozšiřovat a sílit. Dle dopplerovských měření německých meteorologických radarů se ve více bouřkových buňkách mohla vyskytovat i silná rotace.

Po těchto informacích jsme se vydali nejprve k Chomutovu, kde ale kvůli ležící mlze nebylo tolik vidět. Začali jsme před linií tedy ujíždět směr Slaný, později sjíždět směr Krušovice, kde byla výraznější blesková aktivita. Bouře nás dostihla u Řevničova, cca 5 km od Lišan u Rakovníka, podmínky pro dokumentaci byly z důvodu silné hůlavy velice nevyhovující, pár fotek jsme ale stihli pořídit z čerpací stanice za Řevničovem, směrem na Krušovice. Pozorování bouře probíhalo přibližně od 19:15 do 19:30, v přívalovém dešti již nešlo nic jiného než-li se stáhnout k Praze. V 19:28 došlo k náhlému výpadku elektrického proudu.

Poté linie bouřek ještě zesílila a pokračovala dále k jihovýchodu.

První tornádické škody z území ČR byly hlášeny od Horšova na Plzeňsku, kde kolegové z ČHMÚ a AMS z.s. prokázali tornádo o síle F1, v podobný čas působil větrný jev ještě výraznější škody na Rakovnicku,  kde jsme se v hodnocení ocitli již na hranici mezi intenzitou F1 a F2. Největší škody na majetku nejprve přicházely z obce Chrášťany, kde došlo k poškození několika desítek stavení a k pádu většího množství stromů. Druhý den již přišla zpráva o pádu sloupů vysokého napětí u obce Lišany (chybně byla uváděna v médiích obec Krušovice). Podle fotografií médií a místních lidí jsme pojali podezření na některé charakteristické škody, odpovídající výskytu tornáda. Ve středu 26. září jsme se tedy již v brzkých ranních hodinách vydali na místo výskytu k průzkumu situace. Škody se táhly v pásu, počínaje obcí Kněževes, přes obec Chrášťany a les k Lišanům, kde bylo tornádo nejintenzivnější. Za lesem byly v pkkračujícím pásu, směrem k silnici mezi Lišany a rakovníkem popadány stožáry vysokého napětí a za silnicí již intenzita začala pomalu klesat, Tornádo ustoupilo až na začátku dalšího lesa, který se táhne k Lužné. Charakteristika a rozložení škod odpovídala v tomto případě tornádu. K velice podobnému závěru došli i kolegové z ČHMÚ a AMS.

Dne 28. září jsme se na místo vydali opět s dronem, abychom provedli dokumentaci z leteckého pohledu. Snímky a videa z dronu toto vyhodnocení jen potvrdily. Lidé z nedaleké rozvodny navíc v době výskytu pozorovali „rotující sloup“.

Při průzkumu fotek, pořízených v době výskytu tornáda od Řevničova je na jedné z nich patrný pruh, který by mohl představovat tzv. rain-wrappped tornado, tedy tornádo vnořené ve srážkách. Snímek byl pořízen v 19:22 SELČ.

 

Fotodokumentace od Řevničova 23.9.2018 19:15 – 19:30

Možné zachycené tornádo nebo jen čmouha?
Popis situace

 

Protokol o průzkumu škod

Místo výskytu: Kněževes, Chrášťany, Lišany, Olešná

Datum a čas jevu: 23.9.2018, cca 19:15-25 SELČ (17:15-25 UTC)

Podnět: Četné škody na střešní krytině a stromoví v obci Chrášťany, polom v lese směrem k obci Lišany, svržené sloupy velmi vysokého napětí jihozápadně od obce Lišany

Popis synoptické situace: Přechod studené fronty, jež byla součástí frontálního systému, vázaného na tlakovou níži „Fabienne“, na čele studené fronty se vyskytoval liniový bouřkový systém, doprovázený húlavou a přívalovými srážkami, znaky derecha.

Datum průzkumu: 26.9.2018 7:30 – 12:00 SELČ – terénní průzkum,

28.9.2018 10:30 – 12:00 SELČ – letecký průzkum (dron)

Popis události: Squall line dorazila k místo výskytu okolo 19:25-19:30, před ní se vyskytovala oblast slabších srážek, svědci popisují srážky a náhlý příchod větrného víru za zvuku připomínající proudový motor. Přítomnost krup vyloučena.

Analýza škod:

Uspořádání škod je v hlavním pásu, dlouhém cca 7,5 km táhnoucím se od Kněževse po začátek lesa za Lišany a vedlejších škodách, které jsou způsobeny přímočarým plošným větrem (húlava/derecho) a nijak se neodchylují od okolních škod. Škody jsou nejvýraznější ve východní části lesa, kde je zpřeráženo mnoho stromů. Větve a plechy byly mrštěny až několik stovek metrů.

Znaky tornáda:

Škody jsou uspořádány ve výrazném pásu

Uspořádání padlých stromů odpovídá působení rotace,

Uštípané špičky stromů, očesané větve

Kolísání intenzity s postupným zesílením

Závěr: Tornádo F1/T3 s lokálními znaky F2

Zpracovali a průzkum provedli: Duspara, Hrabánek, Široký – CTRA z.s.

 

Fotodokumentace z prvního průzkumu:

Tornádo v Chráštanech a u Lišan na Rakovnicku - 23.9.2018

 

Fotodokumentace z druhého průzkumu:

 

 

Video z dronu:

Author: Robin Duspara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.