100 let československé meteorologie

Po založení Československa v roce 1918 bylo třeba založit i nové úřady a orgány, které měly doposud sídlo převážně ve Vídni nebo v Budapešti. Podobně na tom byla i československá meteorologická služba. Na rozhraní let 1919 a 1920 tak vznikl Československý státní ústav meteorologický v Praze, jehož činnost plynule navázala na činnost Ústředního ústavu pro meteorologii a geodynamiku ve Vídni a Zemský ústav pro meteorologii a zemský magnetismus v Budapešti. Cílem bylo v nově vzniklém ústavu kromě shromažďování meteorologických dat i účastnit se meteorologického výzkumu a vydávat denně předpovědi. Zatímco se činnost ústavu dále vyvíjela a ústav vzkvétal, v roce 1929, roce světové hospodářské krize, zasáhla území střední Evropy jedna z nejvýznamnějších bouřkových situací za posledních 100 let, která měla dle záznamů destruktivní následky nejen v celém Československu, ale také v Rakousku a Německu. Zajímavostí bylo, že například Lidové noviny o této situaci informovaly s úctou k meteorologii pouze lakonicky v několika odstavcích. V roce 1954 se pak meteorologický ústav spojil s hydrologií a vznikl dnešní hydrometeorologický ústav. V roce 1955 pak následoval další rozvoj a vytvořila se tak další specializovaná pracoviště. O osm let později následovalo zahájení výstavby jednotlivých poboček a v roce 1967 byl pod hydrometeorologický ústav začleněn i obor ochrany čistoty ovzduší. V roce 1969 pak došlo k rozdělení ústavů a vznikl dnešní Český hydrometeorologický ústav se sídlem v Praze a Slovenský hydrometeorologický ústav se sídlem v Bratislavě. Po Sametové revoluci v roce 1989 následovaly investice do sítě stanic imisního monitoringu a v roce 1996 byl uveden do provozu radar Skalky, o 4 roky později pak radar v Brdech. Nejstarší vědeckou institucí v Českých zemích byla však Královská česká společnost nauk (1784-1952). Během let Rakouska Uherska i Československa vznikaly další činné vědecké orgány. Po nastolení totalitního režimu však byly zrušeny všechny dosavadní mimouniverzitní instituce a učené společnosti a na jejich místě byla založena Československá akademie věd (1953-1992). V roce 1964 pak vznikl Ústav fyziky atmosféry, který zkoumal právě děje v troposféře.


Od historie k současnosti

V současnosti po vzniku České a Slovenské republiky se meteorologii věnuje stále více subjektů. Český hydrometeorologický ústav a Slovenský hydrometeorologický ústav dále rozvíjí svoji činnost a oba ústavy zdokonalují své předpovědi. Na půdě Akademie věd České republiky se pak zaobírají meteorologií a hydrologií Ústav fyziky atmosféry AV ČR v.v.i., Ústav globální změny AV ČR v.v.i. a Ústav pro hydrodynamiku AV ČR v.v.i. Všechny tyto subjekty vzkvétají vědeckou i publikační činností. V Česku vznikla i řada soukromých subjektů jako je Meteopress a In-počasí a také firmy, které vyvíjejí techniku nejen pro meteorologii (např. firma Fiedler, Meteoservis). S rozvojem fotografické techniky se postupně začala pozornost upírat i na bouřky a byla iniciována první pozorování bouřek v České republice.


Bouřky před lety a současnost

Postupně se propojováním a globalizací Evropy začalo bouřkami zabývat několik skupin lidí. Jako příklad bych uvedl ESTOFEX, který vznikl v roce 2002 a vypracovává předpovědi pro Evropu. O několik let později vznikl projekt Skywarn, v rámci něhož vznikaly i predikce pro Českou republiku a Slovensko se snahou o integraci těchto dvou zemí, ten však již po několik let není činný. Nebezpečné jevy také byly zaznamenávány do i aktuálně stále se rozvíjející Evropské databáze nebezpečných jevů (ESWD), která spadá pod ESSL (Evropskou laboratoř pro výzkum nebezpečných bouří), data z této databáze pak byla využita i v rámci řady bakalářských, diplomových a disertačních prací. V rámci snahy o rozvoj poznání a chování bouřek vznikl v roce 2012 i spolek Czech Thunderstorm Research Association, který se zabývá v současnosti jako jediný v České republice podrobnějšími předpověďmi a studiem předpovědí bouří, lovem bouří a průzkumem škod po nebezpečných jevech. Vypracováváme také podrobnější doplňkové předpovědi na rychlost a nárazy větru, srážky a sníh při významných meteorologických situacích. Dalším spolkem, který se zaobírá amatérskou meteorologií a převážně spottingem bouřek (focení bouřek z místa bydliště pozorovatele) i dokumentací škod, je Amatérská meteorologická společnost. Paralelně s těmito dvěma spolky vznikaly i další frakce a to hlavně z důvodu provázanosti a stále větší globalizace světa. Tyto neoficiální frakce, které působí převážně na facebooku, však často spíše meteorologii „bulvarizují“ bez jakékoli úcty ke svatému grálu meteorologie, což je velmi špatně. Inu kontrast jen několika málo let je obrovský.


Současnost a budoucnost CTRA z.s.

V minulých letech jsme zaznamenali několik milníků, které jsou velmi důležité. Nejen že se náš předseda zúčastnil minulý rok konference v Pule, ale podílel se i na výzkumu tornádických bouří v USA při projektu TWIRL, což je velkým úspěchem. Tento rok se nám také dařilo. Kromě úspěšného monitoringu tromb a tornád i krupobití v Česku a zpracovávání informací o těchto jevech se nám podařilo také zdokumentovat téměř všechny významné bouřkové situace, které se v Česku vyskytly. Zavedli jsme nové doplňující predikce, které vydáváme při významějších meteorologických situacích. Po několika příkořích se nám také podařilo v součinnosti s dalšími subjekty potvrdit tornádo u Lišan.

Jako za prioritu si kromě lovu a průzkumu bouří klademe poskytování vždy kvalitních informací s úctou k meteorologii, co nejpřesnější popis meteorologickýcgh situací, a zároveň rozvoj spolupráce s dobrovolnými pozorovateli, ČHMÚ a dalšími institucemi a subjekty tak, aby v naší zemi meteorologie kvetla jako za první republiky. V příštím roce budeme činnost dále rozvíjet a budeme rozvíjet i doplňující předpovědi. Chtěli bychom také v průběhu dalších let začít budovat menší síť meteorologických stanic. V příštím roce bychom také započali popularizovat meteorologii u veřejnosti a chtěli bychom ji přiblížit i studentům a dále rozvíjet naše projekty.


zdroje:

http://portal.chmi.cz/o-nas/historie-ustavu

http://www.avcr.cz/cs/o-nas/historie/historie/

http://www.ufa.cas.cz/o-nas/historie.html

Author: admin

Jsem admin těchto stránek a rád bych Vás zde jménem asociace přivítal.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.