Experimentální předpověď bouřek vs. Výstraha

Předpověd bouřek je mnohdy oříškem i pro zkušené meteorology. Mimo meteorologů se tradičně o předpověď bouřek zajímají i lovci bouřek, a to zejména pro své účely. Jejich předpověď je ale někdy chybně zaměňována za výstrahu, která má zcela jiný účel. To ale zdaleka neznamená, že nemůže vycházet daleko lépe, než oficiální výstraha. V tomto článku bychom vám rádi některé věci ohledně předpovědí a výstrah osvětlili.

 

Co je to výstraha?

Výstraha je oficiální výstražná informace národní meteorologické služby nebo jiné zákonem pověřené organizace. Na základě této výstrahy se vykonávají preventivní bezpečnostní opatření s cílem co nejvíce omezit možné následky. V České republice je k těmto účelům pověřen Český hydrometeorologický ústav.

Cíl: varovat obyvatelstvo, připravit bezpečnostní a záchranné složky na mimořádnou situaci, přimět instituce k preventivním opatřením

 

Co je to experimentální předpověď?

Experimentovat s předpověďmi mohou jak meteorologové, tak i nadšenci. Tato předpověď by však neměla mít za cíl varování obyvatelstva. Má spíše výzkumný charakter. Díky zahrnutí nových metod a znalosti lokálních vlivů, které probíhají v rámci testování může být i přesnější než oficiální výstraha, to však na jejím charakteru nic nemění.

Cíl: poznat chování jevů při různých předpokládaných podmínkách, odhalit nedokonalosti modelů, působnost lokálních vlivů, zahrnutí a testování nových metod, informace pro lovce a pozorovatele bouřek

 

Amatérské výstrahy

S amatérskými výstrahami se většinou setkáváme u začátečníků, kteří chtějí nějakým způsobem vyniknout. „Výstrahy“ jsou většinou vydávány na základě nepřesných informací, nebo kopírují jiné předpovědi, případně oficiální výstrahu. Jejich autoři si často hrají na odborné meteorology. Svým chováním se však vystavují riziku, že jejich „výstrahu“ někdo vezme vážně a učiní na jejím základě zbytečná nebo chybná opatření. Autorům v tomto případě nehrozí jen obvinění z šíření poplašné zprávy ale i náhrada škody, která byla způsobena na základě vykonaných opatřeních.

Cíl: nevědomost, naplnění vlastního ega nebo pocit důležitosti?

 


Experimentální předpověď bouřek CTRA z. s.

Naše organizace se předpovědi bouřek věnuje od samotného počátku. Od té doby prošla několika modernizacemi. Aktuálně disponujeme dvěma stálými forecastery, několika externími poradci a moderním systémem vydávání předpovědí, které lze velice rychle aktualizovat z jakéhokoliv místa na světě. Od roku 2017 se specializujeme jen na bouřky. V minulosti jsme vydávali i předpovědi plošného silného větru. Ty však nahradila procentuální pravděpodobnost výskytu bouřek. Mimo standartní předpověď lze vydat i informaci o aktuální nebezpečné bouřce, která lokálně výrazně překročila kritéria dosavadní standartní předpovědi nebo je překročení kritérií v nejbližší době pravděpodobné. Po předpovídané situaci probíhá tzv. verifikace předpovědi, tedy porovnání její úspěšnosti s reálnou situací následné hledání příčiny nepřesností.

Systém integrované výstražné služby (SIVS) ČHMÚ

Systém integrované výstražné služby (SIVS) je společně poskytovaná výstražná služba Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a Odboru hydrometeorologického zabezpečení Vojenského geografického a hydrometeorologického úřadu (Odboru HMZ VGHMÚř – meteorologická služba armády ČR) pro území ČR v oblasti operativní meteorologie a hydrologie. Výstražné informace SIVS vydává centrální předpovědní pracoviště ČHMÚ v Praze po konzultaci s regionálními předpovědními pracovišti ČHMÚ a po konzultaci s Odborem HMZ VGHMÚř. Výstražná informace pro účely SIVS je informace, která se vydává na nebezpečné meteorologické a hydrologické prvky a jevy (dále jen jevy). Ke každému jevu se na základě míry jeho intenzity přiřazuje jeden ze 3 stupňů nebezpečí. Přitom se bere do úvahy i úroveň pozornosti, kterou je třeba předpovídané situaci věnovat, možných škod, rozsahu postiženého území, příp. i ohrožení životů. V rámci SIVS může být výstražná informace vydána na celkem 37 nebezpečných jevů, rozdělených do 8 skupin.

Výstraha ČHMÚ se vydává, jestliže je předpovídán kterýkoliv z nebezpečných jevů dle kritérií SIVS (viz tabulka níže), nebo jestliže se tento jev již vyskytuje a je předpoklad jeho dalšího trvání.

Výstraha ČHMÚ – výskyt nebezpečných jevů se vydává, jestliže se právě vyskytl (byl naměřen nebo pozorován) nebo je předpoklad bezprostředního výskytu některého z následujících nebezpečných jevů, které mají rychlý vývoj – jevy v tabulce Kritérií pro vydávání výstražných informací označené *: silné sněžení, sněhová bouře, velmi silné bouřky, extrémně silné bouřky, extrémní srážky, povodňové ohrožení a extrémní povodňové ohrožení. Tato informace má za cíl oznámit výskyt tohoto jevu a popsat jeho vývoj na nejvýše 3 hodiny (platnost této informace je maximálně 3 hodiny).

V případě, že se informace týká kteréhokoliv z povodňových jevů (skupina VII), výskytu velmi silných bouřek s přívalovými srážkami, extrémně silných bouřek s přívalovými srážkami nebo extrémních srážek (v tabulce Kritérií pro vydávání výstražných informací jevy označené **), je výstraha současně Výstrahou předpovědní povodňové služby ČHMÚ.

V kterémkoliv čase může být v platnosti nejvýše jedna předpovědní výstražná informace (nově vydaná předpovědní výstražná informace automaticky ruší předcházející). Informací o výskytu nebezpečných jevů může být v platnosti více.

(Text převzat z portálu ČHMÚ)

 

ESTOFEX (European Storm Forecast Experiment)

Evropský projekt experimentálních předpovědí. Předpovídá intenzitu a pravděpodobnost bouřek. Forecasteři jsou zároveň meteorologové nebo studenti.

Příklad předpovědi; ESTOFEX.org

Závěrem chceme sdělit, že v žádnem případě neodsuzujeme zájemce o předpovědi, kteří vytváří vlastní mapy. Pro forecastera jsou zkušenosti tím nejcennějším a učíme se každou další předpovězenou situací. Tyto předpovědi však nelze zaměňovat za výstrahy a dle toho je prezentovat. Začínající forecaster by ve vlastním zájmu neměl ani kopírovat jiné předpovědi a přiznat si to, že není neomylný. Výstraha je vydávána pověřenými institucemi, experimentální předpovědi pak v rámci výzkumu, ať již na profesionální nebo nadšenecké úrovni. Forecastery ani meteorology nelze odsuzovat za nepřesnou předpověď ani porovnávat, neboť každý má nějaký svůj zaběhlý systém, kterým se řídí. ESTOFEX má na starosti celou Evropu a nelze mu vyčítat, když se někde v rámci lokálního vlivu vyvine bouřka,, s kterou nepočítal. CTRA z.s. má zase mapu podrobnější a může se specializovat na terén, který má prouzkomaný. Na druhou stranu malá chyba cuknutí ruky u ESTOFEXu je čtvrtkou předpovědní mapy pro CTRA z.s. Meteorologům zase nelze zazlívat, že aktualizace výstražných informací nemohou provádět každých 5 minut, neboť je musí konzultovat s regionálními pracovištěmi, vojáky a následně rozeslat na potřebná místa. Výstrahy musí vydávat s rozvahou, neboť na jejich základě se podnikají bezpečnostní opatření. Jejich podklady pro předpověď jsou ale nejpodrobnější.

 

Zdroje

http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/om/sivs/sivs.html

http://www.estofex.org/

Author: Robin Duspara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.