Supercelární charakteristiky na konvenktivních přeháňkách v dynamickém prostředí

Vážení přátelé,

20.1.2018 proběhne první oficiální schůze organizace CTRA v novém kalendářním roce. Budou se zde probírat jak interní záležitosti, tak připravované výzkumné projekty pro tuto sezónu, do kterých se budete moci zapojit i vy!

 

 

Jedním z nich je SUCORS Supercellar Characteristics on Rain showers




Tento výzkum se zaměřuje na pozorovaní přeháněk v advekčním prostředí a nejen v něm, při situaci lehce labilního zvrstvení vzduchu a dobré dynamické podpoře. Při výskytu tohoto jevu se zohledňují, jak lokální podmínky, tak vliv orografie a topografie. Hlavní podstatou výzkumu je hledání fyzických i optických paralel a prokázání součinnosti mezi tímto typem konvekčních přeháněk a bouří s rotujícím vzestupným proudem. Tento typ výzkumu je velice atraktivní, proto si ho též v minulosti vybrali jak přední vědci z německých univerzit, tak meteorologové z USA! Je možné, že v dohledné době nebudeme pouze jediní, kteří se tomuto fenoménu budou věnovat! Doposavad jsme zjistili, že se pravděpodobně jedná o stádium konvektivní buňky, která zatím nemůže být nazývána supercelou. Poněvadž neprodukuje bleskové výboje a ani nevykazuje dlouhotrvající rotaci (Nevykazuje znaky Hook či BWER echa po dobu alespoň 40 minut)! Zdá se, že největší vliv na tyto struktury a zvláštní chování mají především střihové podmínky. Další možnosti jsou prozatím předmětem dohadů a spekulací!

 

 

A právě i vy můžete být nápomocni k rozklíčování tohoto pozoruhodného typu konvektivní buňky tím, že nám budete zasílat poznatky z terénu (fotky, videa, timelapse atd..)! Děkujeme, s pozdravem váš tým CTRA z.s.

Author: admin

Jsem admin těchto stránek a rád bych Vás zde jménem asociace přivítal.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.